USA Collegiate Honor Roll

July 1, 2011

USA Rugby Announces 2011 College Academic Honor Roll

BOULDER, Colo. — Sixty-five student-athletes from 30 schools have been named to the first USA Rugby College Academic Honor Roll.

The Honor Roll is a new initiative by USA Rugby’s College Department to recognize rugby student-athletes who excel in the classroom. To be eligible for recognition a student-athlete must by an A-side player with a 3.70 cumulative GPA and be a junior, senior or 5th year senior academically in at least their second season of competition at their current school.

Student-athletes were nominated by their head coach or team president and had to agree to submit a current transcript in order to be considered for the list. All nominees who met the criteria were named to the list.

2011 USA Rugby Men’s College Academic Honor Roll

 

Name                                    School                           Cl.         Position              Major

John Nickerson                    Air Force                       Jr.          Prop/Lock          Political Science

Kebin Umodu                       Air Force                       Jr.          Prop                     Computer Science

Michael Manna                    Arizona St.                    Jr.          Scrumhalf           Business/Finance

Paul Raath                             Arkansas St.                  Sr.         Flanker                International Business

Jonathan Bill                        Bowling Green             Jr.          Wing                    Construction Technology

Ben Marshall                        Bowling Green             Sr.         Scrumhalf           Science Education

Matt Howe                            Coastal Carolina          Sr.         Lock                     Marine Science

Nicholas Leger                     Coastal Carolina          Sr.         Flanker                History

Nate Brakeley                      Dartmouth                    Jr.          Lock                     Engineering

Chirs Downer                       Dartmouth                    Sr.         Wing                    Asian Middle Eastern Studies

Victor Galson                       Dartmouth                    Sr.         Wing                    Philosophy

Clark Judge                           Dartmouth                    Jr.          Wing                    Biology

William Lehmann               Dartmouth                    Jr.          Center                  History

James Burbage                     Georgetown (D.C.)      Sr.         Flanker                History

Nicholas Shephard              Georgetown (D.C.)      Sr.         Flanker                Human Science

DesRaj Clark                         Hampden-Sydney        Jr.          No. 8                    Biology

Frank Rose                           Hampden-Sydney        Jr.          Hooker                Psychology

Ian Blair                                Indiana                          Jr.          Flanker                English

Samuel Dunton                    Indiana                          Jr.          Center                  Entrepreneurship

Jay Hirsh                               Indiana                          Jr.          Fullback              Marketing

Evan Kaufman                     Indiana                          Jr.          Center                  Economic Consulting

Steve Ferina                          Iona                                Sr.         No. 8                    Finance

Colin Murray                        Iona                                Sr.         Lock                     Marketing

Dan Garces                           Marquette                     5th Lock                     Mechanical Engineering

David Bray                           Notre Dame                  Sr.         No. 8                    Pre-Med/History

Andrew Mullen                    Notre Dame                  Sr.         Flanker                Civil Engineering

James Suber                          Principia                       Sr.         Scrumhalf           History

Michael Cotton                    Rutgers                          Jr.          Lock                     Pre-Business

Kyle Dizeo                            Rutgers                          Jr.          Wing                    History/English

Jason Prestinario                 Stanford                         Sr.         Prop                     Mechanical Engineering

Chris Riklin                          Stanford                         Sr.         Hooker                Political Science

Billy Vernon                         Stanford                         Sr.         Flanker                Economics

Matthew Graham                 Stony Brook                 Sr.         Lock                     Chemical & Molecular Engineering

Lucas Herrera                      Tennessee                     Sr.         Prop                     Electrical Engineering

Stephen Mahoney                Texas                             Sr.         Center                  Psychology

Michael Sierra-Arevalo      Texas                             Jr.          Flanker                Psychology

Taylor Foster                       Wayne St. (Neb.)         Jr.          Center                  Communications

Nolan Perrsons                    Wayne St. (Neb.)         Jr.          Wing                    Pre-Pharmacy

Michael Parlato                   West Florida                Jr.          Scrumhalf           Electrical Engineering

 

 

2011 USA Rugby Women’s College Academic Honor Roll

 

Name                                    School                           Cl.         Position              Major

Hannah Edwards                 Cal                                  Jr.          Lock                     Political Science

Maria Andrea Oliva            Cal                                  Sr.         Hooker                Public Health

Nha Vu                                   Cal                                  Jr.          Wing                    Psychology

Colleen Carey                       Colorado                       Jr.          No. 8                    Anthropology

Emily Spangler                    Colorado                       Jr.          Scrumhalf           Environmental Engineering

Tana Mackenzie Guy          Florida                           Jr.          Flanker                Industrial & Systems Engineering

Marian Maloney                  Florida                           Sr.         Lock                     English and Spanish

Kristi Jackson                      Lady Cougars               Sr.         Center                  Nursing

Monica Jackson                   Lady Cougars               Jr.          Prop                     Nursing

Keilani Paul                          Lady Cougars               Sr.         Prop                     Neuroscience

Karen Ellrod                         Mary Washington       Sr.         Flyhalf                 Psychology & Philosophy

Morgane Grivel                    Maryland                      Sr.         Flanker                Aerospace Engineering

Aubrey Blanche                   Northwestern               Sr.         Hooker                Political Science

Charlotte Eilbert                  Stanford                         Sr.         Scrumhalf           Economics

Frances Wehrwein              Stanford                         Jr.          Flanker                Psychology

Katie Valli                             Truman St.                    Sr.         Flyhalf                 English

Carlye Marszalek                Truman St.                    Jr.          Prop                     Exercise Science

Julia Nissen                          Vassar                            Sr.         Center                  Latin America & Latino Studies

Jennifer Becker                    Wayne St. (Neb.)         Sr.         No. 8                    Elementary Education

Ashley Belmer                     Wayne St. (Neb.)         Sr.         Flyhalf                 Physical Education

Hailey Hanson                     Wayne St. (Neb.)         Jr.          Prop                     Criminal Justice

Amber Kutnink                    Wayne St. (Neb.)         Jr.          Flanker                Pre-Med

Rochelle Reinke                  Wayne St. (Neb.)         Sr.         Scrumhalf           Exercise Science

Emily Witte                          Wayne St. (Neb.)         Sr.         Flanker                Exercise Science

Caitlin Froh                          Winona St.                    Sr.         Center                  Nursing

Lily Wellenstein                  Winona St.                    Jr.          Scrumhalf           Recreation & Tourism

Further Information:

Jarrod Beckstrom | Communications Manager | USA Rugby | jbeckstrom@usarugby.org | +1.303.539.0300, ext. 124

Follow USA Rugby on Facebook and Twitter (@usaeaglesrugby)

 

Shares 0
0 Shares
Share
Tweet