fbpx

Mary Graham All Stars

The 2022 Mary Graham All Stars will take place December 3-4, 2022 and will return to Prairie Park in Grand Prairie, TX.

After five years of this tournament we’re excited to announce that we will have all GU and LAU teams! This has been our goal since 2016 and we want to applaud all the Unions for continuing to focus on Women’s High Performance rugby.

Live streams of the weekend matches will be available on the TRU Youtube channel and Facebook page, with competition kicking off December 3.

Schedule

Saturday

Match

Time

Team 1

Score

Team 2

Score

Competition

110:00 AMTRU15Midwest Green30Tier 1
212:00 PMMid-America0South Panthers54Tier 2
32:00 PMPacific NW19Capital Rugby31Tier 1
43:30 PMMidwest White53PNW U23s7Tier 2

Sunday

Match

Time

Team 1

Score

Team 2

Score

Competition

59:00 AMMARFU42Pacific U23s17Tier 2 Consolation
610:45 AMTRU76Pacific NW10Tier 1 Consolation
712:30 PMSouth Panthers53Midwest White5Tier 2 Championship
82:15 PMMidwest Green46Capital0Tier 1 Championship

Event Details

What: 2022 Mary Graham All Star Tournament
Where: Prairie Park in Grand Prairie, TX [MAP]
When: December 3-4
Why: To continue developing high performance rugby in the TRU and the greater United States. We’ll have USA Rugby representation through SOAR coaches and scouts.

2022 Teams

Rosters

TRU

Abby Albrecht, SHARCs
Abby Higgins, Round Rock Rage
Alicia “Ari” Gieseck, Sam houston State University
Amanda Martinez, SHARCs
Amber “AJ” Kimbrough, Dallas Harlequins
Amy Martello, Dallas Harlequins
Antea “Cro” Dedic, San Antonio Riveters
Casey Reynolds-Keais, Austin Valkyries
Danesha “D” Shipman, San Antonio Riveters
Delia “D” Nava, SHARCs
Emmaculate “Emma” Owiro, SHARCs
Famatakivalu “Fa” Lolohea, Grand Prairie Mavericks
Gaby Chapin, Austin Valkyries
Ireland Pelletier, Round Rock Rage
Julia Norwood, University of Texas
Kiana “KC” Curl, SHARCs
Lauren Patterson, SHARCs
Leslie Schroeder, SHARCs
Madison Ohmann-Wilson, Dallas Harlequins
Marissa “Marm” Dunagan, Austin Valkyries
Mary Waller, SHARCs
Nadira Smith, SHARCs
Natalie Nohinek, Dallas Harlequins
Nuuausala “Nu” Tuilefano, University of Houston
Sydney “Syd” Liow, University of Houston
Tiara “T” Littleton, Dallas Reds
Yuming Ren, San Antonio Riveters

Coaching Staff: Mary Swanstrom, Megan Barrett, Holly Iker, Elaine Vassie
Mental Skills Coach: Mattison Grey
Manager: Traci Young

Capital

Sam Aguilar – NOVA
Anna Rae Clark – NOVA
Sarah Curvin – Raleigh
Emilia England – NOVA
Megan Gilmore – Raleigh
Tanya Gouws (Salinas) – Severn River
Kathryn Hobbs – James River
Christen Jackson – James River
Sydney Johnson – Roanoke
Douha Knio – D.C. Furies
Elizabeth Linstrom – D.C. Furies
Sharifa Love – D.C. Furies
Gussie Maguire – D.C. Furies
Katie Noriega – NOVA
Gina Reistrup – NOVA
Michelle Reyes – NOVA
Ruthie Rowane – James River
Anna Savage – D.C. Revolution
Tina Schafer – Severn River
Sarah Schindehette – D.C. Furies
Deena Scoville – Raleigh
Sapphire Tubbs – D.C. Furies
Michelle Vander Ploeg – D.C. Furies
Scrappy Whiteley – Severn River

Head coach – Nancy Fitz
High performance manager – Steven Davis
Assistant coaches – Glenn Jensen, Eric Keys, Krista McFarren, Holly Abrams

Midwest

Player pool will be divided into 2 teams
Megan Ahnen – Fort Wayne, Ind.
Stephanie Alliev – Metropolis, Minn.
Sarah Anderson – Chicago, Ill.
Natayah Bauer – At Large
Maria Bashmakov – Chicago North Shore, Ill.
Ke Beauchamp – Dayton, Ohio
Antgetina Bean – Milwaukee Scylla, Wis.
Cristina Bravo – Chicago Lions, Ill.
Jess Brown – Pittsburgh Forge, Pa.
Mackenzie Cardamone – Pittsburgh Forge, Pa.
Phoebe Caudill – Chicago Lions, Ill.
Monica Christian – Cincinnati, Ohio
Kennedy Clark – Dayton, Ohio
Anabel Diaz – Chicago Lions, Ill.
Gabrielle Ellis – Fort Wayne, Ind.
Clare Feneley – Lansing, Mich.
Katherine Fiorillo – Detroit, Mich.
Nicole Fisch – Chicago North Shore, Ill.
DeVonna Francis – Columbus, Ohio
Izzi Gibbon – Cincinnati, Ohio
Grace Hovde – At Large
Emilee Jalosuo – Metropolis, Minn.
Emma Johanson – Cincinnati, Ohio
Raven Jones – Cincinnati, Ohio
Maggie Lynn Kleyer – Twin Cities, Minn.
Mary Kuhner – Columbus, Ohio
Ellie Long – Columbus, Ohio
Averie Mitchell-Brown – Twin Cities, Minn.
Aurora Melissa Paz Castillo – Fort Wayne, Ind.
Jamelia Reed – Chicago North Shore, Ill.
Taylor Richards – Columbus, Ohio
Areliz Rivera – Milwaukee Scylla, Wis.
Katiana Rodriguez – Fort Wayne, Ind.
Brittany Royes – Pittsburgh Forge, Pa.
Brittany Salter-Sheridan – Detroit, Mich.
Maureen Salter-Sheridan – Detroit, Mich.
Loren Schiel – Wisconsin
Brooke Schraffenberger – Detroit, Mich.
Karina Server – Pittsburgh Forge, Pa.
Stephanie Stanton – Grand Rapids, Mich.
Kristle Teng – Twin Cities, Minn.
Rebecca Tillman – Milwaukee Scylla, Wis.
Jayla Twitty – Cincinnati, Ohio
Cassie Urbano – Metropolis, Minn.
Caylee Vidas – Milwaukee Scylla, Wis.
Jamie Walker – Chicago, Ill.
Brittany White – Metropolis, Minn.
Renee Whittenberger – Pittsburgh Forge, Pa.

Pacific NW

Tiara A’au – ORSU, Ore.
Claire Branson – Chuckanut Bay, Wash.
Rebecca Brown – Boise United, Idaho
Celine Collins – Chuckanut Bay, Wash.
Erika Farias – ORSU, Ore.
Alex Fletcher – ORSU, Ore.
Angela Gonzalez – ORSU, Ore.
Zuzu Hansen Simmons – Salem, Wash.
Shayla Hopkins – Tacoma, Wash.
Brooke Jackson – Seattle, Wash.
Louisa Keating – Western Washington Univ
Shashana Markus – Tacoma, Wash.
Lizard Mastrangelo – ORSU, Ore.
Julia Pedro – Salem, Wash.
Tani Reynolds – Bend, Ore.
ShaMarica Scott – ORSU, Ore.
P.J. Tillmann – Emerald City, Wash.
Artie Thornton – ORSU, Ore.
Leena Vien – Boise United, Ind.
Megan Ward – ORSU, Ore.
Zoe Wilson – ORSU, Ore.

Head coach: Bui Baravilala
Backs coach: Claire Lundy
Forwards coach & Program director: Meg Foster
Team manager: Ali Pyle

USA South

Darcy Ayers – Knoxville, Tenn.
Sam Black – Tampa, Fla.
Rachel Bradley – Tampa, Fla.
Gabby Colasurda – Monmouth, N.J.
Bailey Chase – Chattanooga, Tenn.
Alyssa Corralez – D.C. Furies
Kristen Coulston – Knoxville, Tenn.
Gina Durkan – Knoxville, Tenn.
T Fletcher – Beantown, Mass.
Keki Jordan – Tampa, Fla.
Audrey Keefe – Tampa, Fla.
Kiwi Mackenzie – NOVA, Va.
Kaelynn Muncher – Birmingham, Ala.
Anny Quintero – Chattanooga, Tenn.
Corinne Priest – Chattanooga, Tenn.
Mandy Reehling – Raleigh, N.C.
Cassidy Ring – Savannah, Ga.
Chelsea Robl – Knoxville, Tenn.
Christine Sargent – Huntsville, Ala.
Jenna Soenksen – Huntsville, Ala.
Meg Steffes – Atlanta, Ga.
Laketa Sutton – Atlanta, Ga.
Callie Woods – Columbia, S.C

Head coach: Joel Bonnaud
Assistant coaches: Renne McLane, T Fletcher, Simon Smith

Pacific NW U23

Bailey Shaw, University of Washington
Kaityn Zagelow, University of Washington
Teeta Pedro, Salem Attack Owls
Olivia Brunner-Gaydos, University of Washington
Lane Simpson, University of Washington
Kyilah Coleman, ORSU
Jacqueline Scanapico, University of Washington
Tee Teaupa, Seattle Rugby Club
Sydney Copeland, Western Washington University
Madison Ray, University of Washington
Liezl Blom, Boise United
Abby Daugherty, Western Washington University
Helen Feldhaus, University of Washington
Tirzah Pelton, Belmont Shore
Haley Parrett, University of Washington

Coach: Mo Gallant

Mid-America

Mia Balderas, University of Arkansas
Eden Barnett, University of Kansas
Essence “Tre” Bell, Omaha Goats
Rachel Beymer, Kansas City Jazz
Elena Cantorna, Kansas City Jazz
Jenna DeRoo, Wichita Valkyries
Casey Donahue, Kansas City Jazz
Amanda Gould, Tulsa Tawandas
Kye Harris, Tulsa Tawandas
Lauren Holliday, Queen City Chaos
Jasmine Kovacs, Omaha Goats
Eden Liebenthal, Omaha Goats
Madalyn Liebst, Wichita Valkyries
Mary Martinez, Kansas City Jazz
Taylor McLean, University of Kansas
Courtney Menifield, Wichita Valkyries
Kelly Peters, Omaha Goats
Amber Pierce, Omaha Goats
Hayley Snodgrass, Omaha Goats
Faith Sorenson, Omaha Goats
Gillian Stuart, Wichita Valkyries
Keyanna “Marvelous” White, Tulsa Tawandas
Grace Wilhite, Oklahoma City Crusaders
Amari Williams, University of Arkansas
Abbie Winchester, Wichita Valkyries

Coaches:
KJ Abel-Ruch, Rochelle Towson, Jody Lawrence

Past Results

%d bloggers like this: